Pożyczki pozabankowe

Kalkulator ofert
Kwota pożyczki:
200 - 10000 zł
Pierwsza do 3.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 30 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Nie
Bez zaświadczeń: Tak
Kwota pożyczki:
50 - 3000 zł
Pierwsza do 1.500 zł
Czas na spłatę:
30 - 30 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Nie
Bez zaświadczeń: Tak
Kwota pożyczki:
200 - 10000 zł
Pierwsza do 3.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 45 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Nie
Bez zaświadczeń: Tak
Pierwsza pożyczka do 3000zł za darmo.
Kwota pożyczki:
100 - 7500 zł
Pierwsza do 3.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 61 dni
Pierwsza do 61 dni
Darmowa: Tak
Bez BIK: Nie
Bez zaświadczeń: Tak
Kwota pożyczki:
500 - 15000 zł
Pierwsza do 5.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 30 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Tak
Bez zaświadczeń: Tak
Kwota pożyczki:
500 - 15000 zł
Pierwsza do 5.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 30 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Tak
Bez zaświadczeń: Tak
Kwota pożyczki:
500 - 5000 zł
Pierwsza do 3.000 zł
Czas na spłatę:
30 - 30 dni
Pierwsza do 30 dni
Darmowa: Nie
Bez BIK: Nie
Bez zaświadczeń: Tak

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, jednak boisz się, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Chcesz coś szybko wziąć na raty, a przeraża Cię wizja lustracji w banku? Może warto zastanowić się nad pożyczką pozabankową? Reklamy i obietnica szybkiej i łatwej gotówki kusi. Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić, jak to wygląda naprawdę. Oto garść przydatnych informacji. Czym są pożyczki pozabankowe? Kto ich udziela i czym się różnią? Sprawdź w naszym artykule.

Pożyczki pozabankowe – czym są?

Pożyczka pozabankowa jest to pożyczka, którą udziela nam instytucja inna niż bank. Instytucje takie działają prawnie na rynku finansowym. Pożyczek pozabankowych udzielić nam mogą firmy pożyczkowe, parabanki, a także inwestorzy prywatni. W polskim prawie są ściśle określone zasady, na jakiej podstawie pożyczkodawcy mogą udzielać pożyczek. Dlatego też każda z tych grup może oferować inny rodzaj pomocy finansowej. 

Parabanki, firmy pożyczkowe i inwestorzy prywatni udzielają różnych pożyczek. Głównie dlatego, że żaden z wymienionych pożyczkodawców nie działa na bazie Prawa bankowego (takiego, które obowiązuje banki), a według ściśle określonego prawa, które jest inne dla poszczególnych instytucji. Parabanki i prywatni inwestorzy pożyczają pieniądze na podstawie Kodeksu Cywilnego. Firmy Pożyczkowe zaś obowiązuje Ustawa o kredycie konsumenckim. 

Pożyczki pozabankowe cechują się tym, że bardzo łatwo je dostać. Często mówi się o nich “pożyczki na dowód”, czy “bez zbędnych formalności”. Jeśli jednak chodzi o większe kwoty, nie ma co się łudzić. Nawet firmy pożyczkowe sprawdzą klienta w bazie Biura Informacji Kredytowego. Pamiętać też należy, że minimum formalności będzie nas więcej kosztowało. Zazwyczaj instytucje pozabankowe rekompensują sobie możliwość straty, jakie poniosą, jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał zadłużenia, w postaci wyższego oprocentowania. Znajdą się jednak i takie firmy, które za pierwszą pożyczkę u nich nie liczą żadnych kosztów, a RRSO wynosi 0,00%.

Warto jednocześnie wspomnieć, że pożyczka pozabankowa to nie kredyt. Nie używamy tego sformułowania specjalnie. Wszystko to dlatego, że kredytów udzielają jedynie banki. Jedynie one działają na podstawie prawa bankowego. Jedynie one także mogą udzielać kredytów. Z tego powodu banki potrzebują od swoich klientów wielu informacji podczas rozpatrywania możliwości kredytowych. Działają zgodnie z prawem, które je obowiązuje.

 Pożyczka pozabankowa przez internet – poznaj jej zalety

Największą zaletą pożyczek pozabankowych jest brak formalności, a więc duża dostępność kredytu dla kredytobiorców. Aby dostać pożyczkę udzieloną przez firmę pożyczkową nie potrzebujemy zaświadczeń z pracy i dodatkowych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty. 

Inną, ważną w dzisiejszych czasach zaletą, jest fakt, że pożyczki pozabankowe udzielane są przez internet. Nie trzeba stać w kolejce, czy czekać na podjęcie przez instytucję udzielającą kredytu decyzji. Można wszystko spokojnie zrobić w domu. W każdej chwili, bez względu na to, czy znajdziemy czas od rana, czy dopiero późnym wieczorem. 

Innymi zaletami pożyczek pozabankowych przez internet jest to, że mogą się o nie starać także osoby, które nie mają regularnych przychodów, a pracują na zasadzie umów cywilnoprawnych. W ofercie instytucji pozabankowych znajdziemy także pożyczki dla bezrobotnych.

Możemy zastanowić się, czy prócz wygody i minimalnych formalnościach, pożyczki pozabankowe mają jeszcze jakieś plusy? Ilu pożyczkobiorców, tyle plusów, ponieważ każdy z nich bierze pod uwagę inną kwestię. Warto tu skupić się na jeszcze kilku innych kwestiach. Takich jak szybkość wypłaty gotówki czy możliwość wzięcia gotówki na dowolny cel. 

Wypłata gotówki podczas pożyczania pieniędzy od instytucji pozabankowych następuje zaraz po przeanalizowaniu zdolności kredytowych pożyczkobiorcy. Jeśli posiada on zdolność kredytową, natychmiast firma pożyczkowa wypłaca gotówkę. Zaksięgowanie wypłaty zależy więc od tego, w jakim banu pożyczkobiorca posiada konto. To wspaniałą wiadomość, gdy potrzebujemy gotówkę niespodziewanie na “już”. Często w ciągu zaledwie 15 minut mamy już decyzję i wypłacone środki.

Inną zaletą, która może być ważna dla wielu z nas to brak poręczycieli. Nie musimy nikogo prosić o to, by poręczył za nas czy był naszym żyrantem. Zasadniczo instytucjom pozabankowym wystarczy zaświadczenie o dochodach. Dzięki temu możemy uniknąć dość nieprzyjemnych rozmów z bliskimi czy znajomymi. Oczywiście zdarzają się instytucje, które będą chciały mieć potwierdzony dochód, lub zabezpieczoną pożyczkę w postaci poręczyciela. Są to jednak nieliczne przypadki i zazwyczaj instytucje te sprawdzają takie rzeczy dopiero przy pożyczkach na większe kwoty.

Możliwość wzięcia gotówki na dowolny cel to kolejna zaleta pożyczek z instytucji pozabankowych. Jeśli pożyczkobiorca posiada zdolność kredytową, nikt nie będzie go pytał, na co przeznaczy gotówkę. Jeśli tylko ma ochotę, może całość przeznaczyć na zakupy lub wakacje. Instytucji pozabankowych nie interesuje bowiem to, na co pożyczamy pieniądze. Klient nie musi się tłumaczyć z tego, po co mu pieniądze. To wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy czują się lustrowani przez banki.

Pożyczki pozabankowe mimo, że najczęściej pisze się o nich w sposób negatywny, mogą być dobrą alternatywą dla osób, które potrzebują na szybko pieniędzy bez zbędnych formalności i poręczycieli. 

Wymagania pożyczki pozabankowej – komu jest polecana?

Najważniejszym wymogiem stawianym przez instytucje pozabankowe dotyczące pożyczek jest wiek. Osoba, która chce starać się o pożyczkę musi być pełnoletnia. Jednak wiele instytucji nie pożyczy, zwłaszcza większych kwot, osiemnastolatkom. Zdarza się, że niektóre firmy pożyczkowe udzielają pożyczek dopiero dwudziesto- a czasem dwudziestodwulatkom. 

Innym ważnym wymogiem w czasie brania pożyczki pozabankowej, jak w każdej innej instytucji, jest ważny dowód osobisty. Jeśli dowód stracił ważność, przed rozpoczęciem działań związanych z pożyczką, najpierw trzeba wyrobić nowy dowód. Ponadto osoba starająca się o pożyczkę musi posiadać adres mailowy i konto w polskiej placówce, by móc zweryfikować podane przez nią dane.

Jeśli już któryś raz bierzesz pożyczkę u tego samego pożyczkodawcy, ważne jest, byś wcześniejsze kredyty spłacał zgodnie z umową. Jeśli masz niespłacone zobowiązania u danego kredytobiorcy, może on odmówić przyznania Ci pożyczki. Mimo, że firmy pożyczkowe mają mniej restrykcyjne warunki niż banki, to również one muszą sprawdzić, czy osoba starająca się o pożyczkę posiada zdolność kredytową. 

Dlatego tak ważnym wymogiem jest stały dochód. Jak już wspomniano w tym artykule, Nie musi to być dochód pochodzący z umowy o pracę. Musi być stały i regularny. Może to być emerytura, umowa o dzieło/zlecenie, a nawet świadczenie socjalne.

Pożyczki pozabankowe polecane są zwłaszcza osobom, które dla banku nie posiadają zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednocześnie, że są to pożyczki dla osób bez przychodów. Instytucja pozabankowa pożycza pieniądze osobom, które zarabiają na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Są to także inne dochody pochodzące z umów cywilnoprawnych (np umowa najmu). Udzielając pożyczki pozabankowej, pożyczkodawca nie robi problemów z tego powodu, że klient zarabia na zasadzie kontraktów. Nie ważne, z jakiego źródła dochodu mamy pieniądze. Jeśli je zarabiamy, to możemy dostać pożyczkę. Jest to więc idealne rozwiązanie dla np. freelancerów, którzy mogą mieć problem, by dostać kredyt w banku.

Inne osoby, którym poleca się korzystanie z usług instytucji pozabankowych, to osoby, którym pilnie potrzebna jest gotówka na już, a pożyczkę chcą spłacić zaraz po wypłacie. Trafiła Ci się super okazja, ale w tej chwili nie masz na nią pieniędzy? Wypłata dopiero w przyszłym tygodniu? Więc dlaczego nie wziąć pożyczki od instytucji pozabankowej lub parabanku? 

Inną grupą klientów instytucji pozabankowych są osoby, którym odmówiono kredytu w banku. Nie chodzi tu jedynie o osoby zadłużone czy takie, które mają negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Są to także osoby o zbyt małej zdolności kredytowej. Przy czym warto wiedzieć, że zła historia w BIK dla większości parabanków nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki. Ważne za to, by pożyczkobiorca nie był wpisany jako dłużnik w Krajowym Rejestrze Dłużników, czy w bazie Biura Informacji Gospodarczej. 

Nie tylko klienci indywidualni mogą korzystać z udzielenia pożyczek przez instytucje pozabankowe. Na rynku znajdziemy także pożyczkę od Firmy Pożyczkowej przeznaczoną dla firm. Pożyczki dla przedsiębiorców pokazują, jak rozwinięty jest rynek produktów finansowych. Ujawnia także, jaką wielką potrzebę łatwych do wzięcia pożyczek posiada rynek polski. 

POŻYCZKI POZABANKOWE – RODZAJE

Wyróżniamy wiele rodzajów pożyczek pozabankowych. Jak wiele potrzeb klientów, tak wiele produktów. Najważniejszymi z nich są: 

  • mini chwilówka – są to pożyczki na niewielkie sumy, zazwyczaj maksymalnie do 1000,00 zł. Jest ona jedną z najczęściej przyznawanych pożyczek, ponieważ pożyczenie tak niewielkiej kwoty zazwyczaj nie wiąże się ze sprawdzeniem wnioskodawcy w BIK. Decydując się na mini chwilówkę, warto pamiętać, by brać tylko taką kwotę, jaką potrzebujemy i jaką damy radę spłacić. Pożyczek takich szukać można w firmach, które proponują niskie progi początkowe pożyczek.
  • chwilówka – znana też pod terminem pożyczki krótkoterminowej. Jest to krótka pożyczka udzielana na krótki czas, a co za tym idzie pożyczka na niewielkie sumy. Zazwyczaj pożyczki krótkoterminowe udzielane są na 15-60 dni i zaciągane na kwoty od 200 do 3000 złotych.  Choć można znaleźć także chwilówki do 7500 zł. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nagle znalazły się w złej sytuacji finansowej, lub mają okazję kupić potrzebne im rzeczy w okazyjnej cenie. Chwilówki są udzielane na dowolny cel i bardzo łatwo je dostać. Bez zbędnych formalności, zazwyczaj wystarczy jedynie dowód osobisty. Chwilówki z reguły nie są udzielane przez banki. Jednak wiele instytucji finansowych posiada takie w swojej ofercie. Wiele z tych firm udziela pierwszych chwilówek za darmo. Jednak w takim przypadku kwota jest ograniczona. Warto wspomnieć, że spłata chwilówki odbywa się jednorazowo. W określonym przez umowę czasie pożyczkobiorca musi spłacić całą kwotę pożyczki. 
  • pożyczka ratalna – udzielana na wyższe sumy oraz z dłuższym czasem spłaty. Pożyczki takiej nie musimy spłacać w ciągu tygodnia czy dwóch, w jednej racie. Płacona jest ona, jak sama nazwa wskazuje, w comiesięcznych ratach. Jedną z cech charakterystycznych takich pożyczek jest fakt, że udzielane są na dłuższy okres czasu. Zazwyczaj kilku lub kilkunastu miesięcy. Warto wiedzieć, że w instytucjach finansowych innych niż banki, pożyczkę ratalną możemy wziąć na dowolny cel. Jest więc to rozwiązanie dla osób, które szukają pożyczek na dłuższy okres czasu lub pożyczki wziętej na większą kwotę. Może ona być udzielona np na zabieg lub zakup potrzebnego sprzętu. Najważniejsze jednak podczas brania pożyczki ratalnej jest to, by podchodzić do niej odpowiedzialnie, oraz mieć świadomość z konsekwencji niepłacenia zadłużenia.
  • Pożyczka pozabankowa na samochód/ pod zastaw samochodu – Jest to pożyczka dla osób, które potrzebują pieniędzy na kupno samochodu (także na rynku wtórnym), lub mają auto, które mogą przeznaczyć pod zastaw, a pieniądze z pożyczki przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczki na auto mogą sięgać nawet 100 000 zł. Nie mogą jednak przekraczać 65% wartości posiadanego pojazdu. Warto wspomnieć, że pożyczkobiorca nadal może używać swojego samochodu. Jeśli jednak będziemy mieli problem ze spłatą zadłużenia, auto przejdzie na własność instytucji, która udzieliła nam pożyczki. Taki zastaw sprawia, że stajemy się bardziej wiarygodnym klientem dla pożyczkodawców. Na rynku finansowym możemy znaleźć nawet pożyczki na auto bez BIK. To ważna informacja dla osób, którym w przeszłości podwinęła się noga i mają nieidealną historię kredytową.
  • pożyczka hipoteczna – jest to pożyczka pod zastaw. W przypadku braku spłaty zadłużenia, pożyczkodawca zostaje właścicielem nieruchomości, na przykład mieszkania, czy domu. Pieniądze z pożyczki hipotecznej, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, można przeznaczyć na dowolny cel. Jednak nie ważne na co przeznaczysz pieniądze, zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka na nieruchomość. Pożyczki hipoteczne udzielane są na tak duże kwoty, że można je brać na długi okres spłaty. Można znaleźć pożyczki hipoteczne na 20, 30, a nawet 45 lat. Jeśli więc potrzebne są duże pieniądze na dowolny cel, które możesz spłacać przez długi okres czasu, warto pomyśleć nad pożyczką hipoteczną. 
  • pożyczka lombardowa – pożyczka udzielana pod zastaw. Jednak w przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, pod zastaw ruchomości. Mogą nimi być biżuteria, elektronika, zegarki. Pożyczka taka udzielana jest w lombardach. W takim przypadku podpisujemy umowę, że w danym czasie wykupimy nasze przedmioty. W przeciwnym razie lombard może wystawić je na sprzedaż.
  • pozabankowa pożyczka odnawialna – można ją łatwo porównać do karty kredytowej, albo lepiej – debetu na koncie. W tym przypadku sprawdzana jest zdolność kredytowa klienta, a sama pożyczka odnawialna może opiewać na sumy od 2000 do 3000 zł. Kredyt taki rządzi się trochę innymi zasadami. Kwotę zadłużenia oddać możemy w dowolnym momencie w trakcie podpisanej umowy. Zwiększa się nam wtedy wysokość dostępnych środków, a zmniejsza zadłużenie. Z kwoty możemy przez okres kilku miesięcy korzystać wielokrotnie. Jeśli tylko mamy w jakimś stopniu spłaconą pożyczkę, a więc dostępne środki, możemy je wykorzystywać. Jest to produkt dla osób, które rozsądnie dysponują posiadanym kapitałem i wiedzą, jak ważne jest regularne spłacanie zadłużenia. W przeciwnym razie możemy mieć się zapędzić i stworzyć sobie niepotrzebny problem.
  • pozabankowa pożyczka konsolidacyjna – jest to produkt, który pozwoli nam połączyć kilka mniejszych pożyczek, wziętych w różnych instytucjach, w jedną większą pożyczkę ratalną lub chwilówkę. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ nie trzeba pamiętać o kilku spłatach, a wystarczy, że będziemy płacić ratę tylko jednej firmie. Instytucja, u której zdecydujemy się na konsolidację wszystkich pożyczek, od nowa ustala nam wysokość raty i termin spłaty pożyczki. Warto wczytać się w oferty różnych firm i wybrać taką, która rzeczywiście będzie nam się opłacała. 
  • pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – są to pożyczki udzielane osobom mocno już zadłużonym. Można znaleźć pożyczkę pod zastaw nieruchomości lub samochodu, a także pożyczki udzielane jedynie z poręczycielem. Warto jednak mocno przemyśleć taki rodzaj pożyczki. Jeśli nie będziemy mieli na spłatę długu, może się okazać, że firma zlicytuje naszą nieruchomość lub obarczy żyranta kosztami zobowiązania.
  • pożyczki od rodziny – pożyczki pozabankowe to również takie, których udzielają nam osoby prywatne. W tym rodzina. Jest to rozwiązanie często wygodne, bez niepotrzebnych formalności. Pamiętać jednak należy, że tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, łatwo zniszczyć relacje rodzinne. Dlatego polecamy pożyczki brane u rodziny tylko w momencie, gdy jesteśmy pewni, że w umówionym terminie będziemy mogli je spłacić.
  • pożyczki społecznościowe – są to pożyczki udzielane przez osoby prywatne, które niekoniecznie są z nami spokrewnione. Obie strony transakcji wspólnie ustalają warunki pożyczki, co sprawia że pożyczka taka jest łatwo dostępna i bezpieczna. Istnieją serwisy internetowe, które pośredniczą w tym procesie, by każda ze stron czuła się w jakiś sposób zabezpieczona.
  • pożyczka leasingowa – udzielana przez specjalne firmy leasingowe. Pieniądze z udzielonej pożyczki przeznaczone są na środki trwałe takie jak zakup maszyn, urządzeń czy pojazdów.Okres leasingu może wynosić od kilku miesięcy do nawet 7 lat. Jest to wygodne rozwiązanie, które łączy ze sobą cechy kredytu i leasingu.

Zupełnie innym rodzajem pożyczek są pożyczki dla firm. Również takie znajdziemy w instytucjach innych niż banki. Przykładami takiego wsparcia finansowego są:

  • pożyczka pozabankowa na start firmy – to pożyczka, która udzielana jest nowym firmom. Można się o nią starać już od pierwszego dnia zakładania działalności. Jest to wspaniała wiadomość, bo jak już wiemy, pożyczkę łatwiej dostać niż kredyt w banku, a pieniądze na początku otwierania biznesu są kluczem do szybkości, z jaką firma rozwinie skrzydła.
  • pożyczka na rozwój – jest to rodzaj pożyczki, która udzielana jest firmom na wsparcie rozwoju. Jeżeli firma ma w planach wysokokapitałową inwestycję, może się starać o taką pożyczkę. Nie dość, że pożyczki dla firm opiewają na dużo większe sumy, to jeszcze czas ich spłaty jest na tyle długi, że firma bezpiecznie może spłacić całe zobowiązanie.
  • pożyczka obrotowa – to pożyczka, którą udzielają instytucje inne niż banki na opłacenie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla firm, które czekają na pieniądze z faktur. Pożyczki dla firm mogą opiewać na sumy nawet do 20 000 złotych.

To, jaką pożyczkę wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i możliwości. Ważne, by pamiętać o tym, że zadłużyć się jest łatwo, ale łatwo także wpaść w spiralę zadłużenia. W czasie szukania pożyczki odpowiedniej dla nas, warto więc myśleć przede wszystkim o tym, jakie pieniądze są nam rzeczywiście potrzebne i jak wysokie raty jesteśmy w stanie regularnie płacić. Wszystko jest dla ludzi. Potrzebna jest jedynie rozwaga.

Tanie pożyczki pozabankowe – na co zwracać uwagę?

Pożyczki są po to, by łatwiej było nam zrealizować swoje marzenia. Jednak mnogość ofert przytłacza nas z każdej strony. Kolorowe reklamy zachęcające, by zadłużyć się właśnie w tej, a nie innej firmie, nie powinny być naszym głównym kryterium wybierania pożyczki. Są parametry, które pomagają nam określić, czy dana oferta pożyczki jest konkurencyjna i stworzona właśnie dla nas. Na co więc zwrócić uwagę?

Pierwsza pożyczka za darmo. W ilu reklamach przewija się to hasło? Wiele firm rzeczywiście oferuje pierwsze pożyczki dla nowych klientów za darmo. Oddajesz tyle samo, co pożyczyłeś. Udowodnione jest bowiem, że jeśli ktoś raz skorzystał z usług danej firmy i był zadowolony, to następnym razem wróci do tej samej instytucji. Zamiast szukać nowych, skorzysta z tego co już zna. Z usług firmy, której już ufa.

Jednak musimy pamiętać, że oprocentowanie nominalne i rzeczywiste to nie jest to samo. Oprocentowanie nominalne to odsetki od kwoty pożyczki. Jednak na rzeczywiste oprocentowanie roczne składa się nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także koszt prowadzenia przez instytucję pożyczki, prowizje i ubezpieczenia… Jeśli więc firma oferuje nam pożyczkę za darmo, może to oznaczać, że nie weźmie od nas prowizji za pożyczkę. Szukając dla siebie odpowiedniej pożyczki warto więc sprawdzić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), ponieważ to ona określa całkowity koszt pożyczki. Zanim cokolwiek podpiszemy, warto sprawdzić czy pożyczka rzeczywiście jest za darmo.

Najważniejszą zasadą, jaką powinien się kierować każdy pożyczkobiorca, to nie pożyczaj więcej, niż potrzebujesz. Musisz zawsze sobie zdawać sprawę z tego, że im więcej pożyczysz, tym więcej będzie trzeba oddać. Jeżeli pożyczka, o którą się starasz nie jest za 0zł, to koszt pożyczki z każdą złotówką rośnie. Naprawdę nie ma potrzeby pożyczania na zapas. Warto pamiętać, że im mniej pożyczysz, tym większa szansa, że spłacisz pożyczkę w wyznaczonym terminie.

Jeśli klient wie, że w danym miesiącu, czy okresie będzie miał problem ze spłatą pożyczki, nie ma co liczyć na cud. Należy się skontaktować z firmą udzielającą pożyczek tak szybko, jak to tylko możliwe. Życie bywa nieobliczalne i wiedzą o tym także firmy udzielające pożyczek. Nie zadzwonią do Ciebie i nie zapytają co tam słychać i dlaczego spóźniasz się z ratą. Jeśli jednak klient jest szczery, sam skontaktuje się z daną firmą i powie jaki ma problem ze spłatą, firma pożyczkowa jest w stanie wyciągnąć do niego rękę. W takich chwilach wspólnie z klientem ustala się plan działania i wyjście z tej sytuacji. Wbrew pozorom firmie pożyczkowej też zależy na tym, by klient spłacił zadłużenie i nawet, jeśli instytucja taka będzie musiała chwilę dłużej poczekać na swoje pieniądze, z pewnością wybierze takie rozwiązanie zamiast komornika czy sąd. Należy jednak w jak najszybszym czasie skontaktować się z pożyczkodawcą. Unikniemy w ten sposób płatnych monitów i karnych odsetek.

Jeśli decydujemy się na jakąś firmę, już chcemy podpisać pożyczkę, to warto jeszcze… przeczytać umowę. Przeczytanie umowy i wszystkich regulaminów, wraz z polityką prywatności to obowiązek każdego pożyczkobiorcy. Pamiętaj, że tu chodzi o Twoje pieniądze. Jeśli klient nie rozumie jakiegoś sformułowania, lub punktu, firma pożyczkowa ma obowiązek dostatecznie go wyjaśnić. Jeśli tego nie zrobią, nie warto podpisywać z nimi umowy. To w umowie i regulaminach (zwłaszcza pożyczek promocyjnych) znajdziemy ewentualne kruczki. Dlatego tak ważne jest, by się z nimi zaznajomić. W przeciwnym razie możemy podpisać umowę z nieuczciwą firmą. W dodatku nic nie będziemy mogli z tym zrobić, ponieważ podpisując umowę oświadczyliśmy że przeczytaliśmy i rozumiemy ją oraz wszystkie regulaminy dotyczące danego produktu. Jeśli się okaże, że tego nie zrobiliśmy i firma nas oszukała, jesteśmy na przegranej pozycji. Jeśli zaakceptowaliśmy warunki umowy, to jaka by ona nie była, musimy się z nią zgodzić.

Nie pożyczaj od byle kogo. W dzisiejszych czasach każdą firmę możemy sprawdzić. Wystarczy wpisać  w przeglądarce pełną nazwę firmy i dopisać słowo “opinie”. Dowiemy się w ten sposób, czy firma jest rzetelna, czy próbuje oszukać swoich klientów. Nie warto pożyczać pieniędzy od niesprawdzonych lub podejrzanych instytucji. Jeśli coś wzbudza w Tobie nieufność, po prostu zrezygnuj z oferty. Rynek polski posiada tak szeroki wachlarz firm pożyczkowych, że każdy z łatwością znajdzie taką, której można ufać i która posiada produkt idealny do naszych potrzeb.

Wszystko to, wraz ze zdrowym rozsądkiem i trzeźwym myśleniem sprawi, że jesteś w stanie pożyczyć pieniądze w innym miejscu niż bank. Bezpiecznie i bez większych strat. Pamiętaj jednak, że każda firma by utrzymać się na rynku, musi zarabiać. To Ty decydujesz, komu zaufasz. Dlatego masz prawo pytać tak długo, aż zrozumiesz. Aż wszystko będzie dla Ciebie jasne. Każda firma ma obowiązek udzielenia Ci wyjaśnień w taki sposób, by klient zrozumiał zasady udzielanej pożyczki.

Pożyczki pozabankowe bez BIK, KRD i ERIF

Zanim zaczniemy mówić o tym, czym jest pożyczka pozabankowa bez BIK, KRD czy ERIF, warto dowiedzieć się, czym są te instytucje. Każda z nich wspiera instytucje finansowe w obliczaniu zdolności kredytowej klienta. Mówią też wiele o ryzyku udzielenia kredytu danej osobie. Pożyczki pozabankowe bez BIK, KRD, ERIF to pożyczki, które nie sprawdzają informacji o kliencie w tych instytucjach. Pożyczki takie zazwyczaj opiewają na małe sumy, by w razie niepłacenia, firma wiele nie straciła. Czym są więc wymienione organizacje? Jakie dane są gromadzone w poszczególnych ośrodkach?

ERIF jest rejestrem, w którym przechowywane są i udostępniane informacje na temat długów. Długi, jakie potencjalny pożyczkobiorca posiada względem osób fizycznych, oraz różnych instytucji. Jest to więc baza, która pokazuje pożyczkodawcy, czy posiadamy już jakiekolwiek długi.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki,. Jego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych, które dotyczą historii kredytowych klientów banków, skoków i firm pożyczkowych. Instytucja finansowa może dzięki tej bazie dowiedzieć się, czy klient płącił wcześniej raty na czas, czy często udzielane są mu kredyty lub czy w innym miejscu odmówiono mu udzielenia kredytu.

KRD jest to Krajowy Rejestr Długów. To jedno z biur informacji gospodarczej, które działają w Polsce. Jest pierwszym w polsce Biurem Informacji Gospodarczej. Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych o nierzetelnych dłużnikach.

Wiele firm pożyczkowych sprawdza, czy klient nie posiada wpisu w żadnej z trzech instytucji. Robią to po to, by ustalić określony profil klienta. Niektóre z nich dopuszczają wpisy w wyżej wymienionych miejscach. Na przykład 2 tysiące długu zapisanego w ERIF czy np dopuszcza kilkunastodniowe opóźnienia w opłacaniu raty. Jeżeli firma, w której chcemy się starać o pożyczkę dopuszcza takie sytuacje, warto wybrać tego pożyczkodawcę, który weryfikuje wszystkie te bazy.

Pożyczka pozabankowa na raty – do 48 miesięcy

Pożyczki pozabankowe na raty są wspaniałą alternatywą dla kredytów udzielanych przez banki. Dzięki temu, że pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel, kwotę nawet do 20 000 zł, a w dodatku rozbić spłatę pożyczki nawet na dwa lata, pożyczki udzielane przez instytucje inne przez banki są coraz bardziej popularne. Dodatkowym atutem takich pożyczek jest minimum formalności. Dodatkowo można je uzyskać nawet przez internet.

Wiele firm pożyczkowych nie wymaga już od klienta zaświadczeń o dochodach od pracodawcy na takie pożyczki. Wystarczy w tym momencie oświadczenie klienta o zarobkach. Ponieważ jednak kwota pożyczki jest już dość wysoka, klient musi się liczyć z tym że większość firm sprawdza ich historię w BIK.

Niektóre firmy mogą też mieć dodatkowe wymagania. Jeśli chcemy uzyskać pożyczkę pozabankową na raty, pożyczkodawcy mogą mieć wyższe wymagania wiekowe. Niektóre firmy udzielają takich pożyczek dopiero osobom po 23 roku życia, ale znajdą się też takie, które pożyczki pozabankowej na raty udzielą dopiero osobie, która skończyła 28 lat. Jeśli znajdziemy firmę, która udzieli pożyczki osobom młodszym, z pewnością będzie ona dokładniej weryfikować klientów.

Pozabankowe pożyczki dla zadłużonych – gdzie szukać?

Jeśli osoba, która stara się o kredyt posiada już inne zadłużenia, będzie miała problem z uzyskaniem kredytu w banku. W takiej chwili pomocna może być chwilówka dla zadłużonych. Jednak należy pamiętać o roztropności i dwa razy się zastanowić, zanim weźmiemy kredyt, mając już inne zadłużenia. Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Trudniej niestety się z niej wydostać.

Jeśli jednak jesteś pewien, że dasz radę udźwignąć kolejny kredyt, ale nie posiadasz już zdolności kredytowej, należy nieźle się naszukać, by znaleźć pożyczkę dla osób, które są już zadłużone.Spowodowane jest to tym, że zadłużenie klienta jest zapisane w bazach BIK, KRD oraz ERiF. Szukając pożyczki dla zadłużonych, warto sprawdzić, czy pożyczkodawca sprawdza klienta w tych bazach danych.

Rozsądniej jednak będzie poszukać pożyczki przeznaczonej typowo dla osób zadłużonych. Czasem taka pożyczka to jedyna możliwość spłacenia naszego zadłużenia. Pożyczka pozabankowa dla zadłużonych charakteryzuje się tym, że posiada dłuższy czas spłaty, a co za tym idzie – mniejsze raty. Możliwe jest uzyskanie pożyczki dla zadłużonych pod zastaw nieruchomości lub auta. Jeżeli pożyczkobiorca zacznie zwlekać z płaceniem rat, dobra te mogą przejść na własność pożyczkodawcy i zostać zlicytowane. Innym sposobem na pożyczkę, jeśli jesteśmy już zadłużeni, to pożyczka z poręczycielem. W tym przypadku brak płacenia rat będzie równoznaczny z obarczeniem kosztami żyranta, a więc osoby, która za nas poręczyła.

Osoba zadłużona może się starać o pożyczkę od 100 zł do nawet 25000 zł. Mnogość ofert pożyczek dla zadłużonych jest tak ogromna, że specjaliści apelują o przemyślane decyzje. Chcąc starać się o taką pożyczkę możemy spotkać oferty z RRSO wynoszącym 0%, do nawet 2000%. Łatwo można się domyślić, że te z tak niskim oprocentowaniem nie będą opiewać na duże sumy. Średnie RRSO dla takich pożyczek w instytucjach finansowych innych niż banki wynosi około 70%.

Również czas spłaty może znacząco się różnić w, wydawać by się mogło, podobnych ofertach chwilówek. Przy niewielkich kwotach termin spłaty wynosi 1 miesiąc, a przy większych kwotach nawet 60 miesięcy. Wszystko to dlatego, że firmy pożyczkowe mogą bardziej indywidualnie podchodzić do swojego klienta niż banki, które muszą się stosować do sztywnych reguł.

Pożyczki dla zadłużonych posiada już większość solidnych, znanych firm udzielających pożyczek. Wystarczy sprawdzić, która oferta jest dla nas najbardziej dogodna.

Pożyczka pozabankowa z możliwością refinansowania

Pożyczka pozabankowa z możliwością refinansowania to idealny produkt dla osób, które posiadają już inne, mniejsze pożyczki. Jest to bowiem pożyczka, którą mamy zamiar przeznaczyć na inne zobowiązania. Pożyczka z możliwością refinansowania może okazać się dużo tańsza niż odsetki karne i dodatkowe prowizje, które grożą osobom zadłużonym. Nieterminowe spłacanie zadłużenia grozi bowiem dodatkowymi opłatami.

Chcąc uzyskać pożyczkę pozabankową z możliwością refinansowania możemy oczekiwać także korzystniejszych warunków. Należy jednak wspomnieć tutaj, że pieniędzy z pożyczki refinansowanej nie dostaniemy bezpośrednio na konto. Zostaną one przesłane bezpośrednio do firm, w których zadłużenie posiada klient. Zamiast pieniędzy na konto, klient dostaje nowy termin spłaty kredytu, który może ustalić z nowym pożyczkodawcą.

Tak jak w przypadku pożyczek dla zadłużonych, pożyczki z możliwością refinansowania są coraz bardziej popularne. Nie warto więc wybierać pierwszej napotkanej oferty, a poszukać najdogodniejszego rozwiązania.

Pożyczki z możliwością refinansowania są swoistym wyciągnięciem ręki dla osób, które czują pokusę wydawania pieniędzy. Ponieważ nie dostają ich od razu na konto, nie wydadzą ich. Ale to nie jedyna zaleta tego rodzaju pożyczek. Są nimi także:

  • natychmiastowe spłacenie obecnego zadłużenia – pożyczkodawca od razu wysyła pieniądze firmom, w których pożyczki zostały zaciągnięte przez klienta
  • minimum formalności – daje nam to sprawną decyzję przyznania pożyczki
  • nowy termin spłaty – pożyczkobiorca wraz z pożyczkodawcą wspólnie ustalają kolejny, być może dogodniejszy termin spłaty pożyczki
  • brak wpisu w BIK – refinansowanie nie wpływa negatywnie na wpis w historii BIK.

Coraz trudniej jest zdobyć kredyt w banku. Dlatego naprzeciw potrzebom klientów wychodzą firmy pożyczkowe. Brak formalności, dostępność i możliwość załatwienia pożyczki online sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania. O ile jest to produkt zachęcający klientów do skorzystania, o tyle musimy do niego rozsądnie podchodzić. Same firmy pożyczkowe kładą nacisk na to, jak ważne jest trzeźwe myślenie w czasie składania wniosków o pożyczkę. Świadczy o tym choćby mnogość produktów, które mają pomóc klientom wyjść ze spirali długów. Jeśli spełnimy ten najważniejszy warunek jakim jest zdrowy rozsądek, możemy cieszyć się pożyczką bez wychodzenia z domu.